Nahajate se na arhiviranem spletnem mestu 51. Tedna slovenske drame - za obisk aktualnega spletnega mesta, kliknite tukaj.

51. Teden slovenske drame

Patrizia Jurinčič Finžgar

Bidovec - Tomažič: Tovarištvo

Slovensko stalno gledališče Trst/Teatro Stabile Sloveno Trieste

Zasedba

Režiserka in avtorica besedila: Patrizia Jurinčič Finžgar

Avtor glasbe: Ilija Ota

Avtor videa: Cosimo Miorelli

Igrajo

Ferdo Bidovec - Primož Forte

Pinko Tomažič - Nejc Kravos

Ženski glas - Patrizia Jurinčič Finžgar

O uprizoritvi

Bazoviška gmajna in opensko strelišče sta postala simbola določenega časa, zgodovinskih dejstev in idealov mladih ljudi, ki so verjeli v spremembe tudi v kriznih, skrajno nenaklonjenih časih. Za preobrat so prevzeli tudi odgovornost in so postavili interes skupnosti pred lastnim interesom. Ferdo Bidovec in Pinko Tomažič sta emblematična primera tega političnega in ideološkega zagona. Ob letošnji 90-letnici Bazoviških junakov in 80-letnici Openskih juankov sta njuna lika postala snov komorne gledališke predstave, ki jo je ustvarila mlada umetniška ekipa. Zamisel, ki je vodila avtorico in režiserko predstave Patrizio Jurinčič Finžgar, je bila predvsem želja po raziskovanju meje med junakom in človekom. Na tovrstne like prepogosto gledamo kot na spomenike, medtem ko bi jih globlje razumevanje njihove človeške plati spremenilo v vzornike, nositelje temeljnih vrednot, borce za pravičnejši svet, ki bi jih potrebovali tudi danes v spremenjenih, na drugačen način križnih razmerah.

Avtorica besedila je o tem napisala: "To, ali današnjemu času bolje služi zgodba o heroju ali zgodba o človeku, ni povsem jasno. Dejstvo pa je, da je bil človek, preden je postal heroj, zgolj človek. Ki se je temeljito iskal, preizpraševal in v sebi našel smisel, ki mu je nato zvesto, herojsko sledil naravnost v smrt, če je bilo treba." Z branjem dokumentov in pisem je Patrizia Jurinčič sestavila nekoliko drugačno podobo znamenitih likov, kjer je našla prostor za zgodovinska, a navadno bolj zapostavljena dejstva: na primer, da je Tomažičev najzgodnejši znak upora petje slovenskih ljudskih pesmi, kot tudi, da se je spoštljivo izrazil o duhovniku, ki ga je obiskal tik pred ustrelitvijo, ali da je Tomažiča in Bidovca povezovala ljubezen do planin.

Resnica teh dveh likov je veliko kompleksnejša od kateregakoli površnega branja, katalogiziranja, strumentalizacije. Majda Colja je v tem smislu napisala v knjigi Po domovih kraških vasi so zagorele svečke: "Tudi moja želja je, da bi žrtve cenili predvsem kot samostojne osebnosti, ne pa kot transparente katerekoli politične opcije in da bi današnja mladina iz njihovega žrtvovanja črpala ponos za svoje slovenstvo."

*Besedilo je povzeto s spletne strani uprizoritve.

"Dilemo, kako obsežno zgodovinsko obdobje in "razcefrano" arhivsko gradivo strniti v približno enourno umetniško doživetje in ne učno uro, je (režiserka) rešila tako, da je v ospredje postavila človeški profil dveh takratnih protagonistov, njune najbolj intimne dileme in tiste, ki sta si jih upala povedati na glas (...) Premiersko občinstvo je napor obeh igralcev in celotne ekipe nagradilo z res dolgim ploskanjem. Prepričljivo dogajanje na odru se je marsikoga dotaknilo, nad maskami je bilo tu pa tam videti orošeno oko." (Poljanka Dolhar, Primorski dnevnik, 15. 9. 2020)

Predstava je nastala v sodelovanju Slovenskega stalnega gledališča z Odborom za proslavo bazoviških junakov pri Narodni in študijski knjižnici (ob 90-letnici prvega tržaškega procesa) in odborom VZPI ANPI za proslavo Pinka Tomažiča in tovarišev (ob 80-letnici drugega tržaškega procesa).

Premiera: 13. septembra 2020

Predstava traja 55 minut in nima odmora. 

 

51.TSD POVEČAVA: Patrizia Jurinčič Finžgar o uprizoritvi Bidovec - Tomažič: Tovarištvo

 

 

 

Fotogalerija

Bidovec - Tomažič: Tovarištvo <em>Foto: Damjan Balbi</em>
Foto: Damjan Balbi
Bidovec - Tomažič: Tovarištvo <em>Foto: Damjan Balbi</em>
Foto: Damjan Balbi
Bidovec - Tomažič: Tovarištvo <em>Foto: Damjan Balbi</em>
Foto: Damjan Balbi

Iskalnik